Zirve Yazılım | Forum
Nero Cd Çekimi - Baskı Önizleme

+- Zirve Yazılım | Forum (https://www.zirveyazilim.net/forum)
+-- Forum:
.::Paylaşım & Eğlence::.
(/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: .::Teknik Bölüm::. (/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Konu Başlığı: Nero Cd Çekimi (/showthread.php?tid=210)

Sayfalar: 1 2

Nero Cd Çekimi - Fatih - 05.05.2006 13:35

Nero CD-Writing konusunda son yıllarda yaptığı atakla listenin en başlarında yerini almaktadır. Bir çok ürünün yanında ek olarak verilen Nero programı ile Cd çekimi nasıl yapılıyor peki...
Veri diski yaratma ve verilerinizi Cd ortamına aktarma:

Programı açtığınız zaman ekrana gelen görüntü bu şekildedir.Biz burdan Veri yazısının üzerine geliyoruz ve bize burda iki tane secenek sunuluyor.
1.)Veri Diski Yarat : Bilgisayarınızda bulunan herhangibir veriyi cd ortamına aktarır. Burda amaç sadece dosyalarınızı cd de saklamaktır.
2.)Ses ve Veri Cd'si Yarat:Burada verilerinizle beraber ses dosyalarınızı aktarırsınız. Ses dosyalarını bir playerda dinlemenize olanak sağlar.Sadece veri cd'si yaptığınızda attığınız dosyaları bir player da görmez.
Biz Veri Cd'si yarat butonunu seçerek işlemimize devam edelim.

[Resim: nero16bm.jpg]

Veri Cd'si Yarat seçeneğini seçtiğimiz zaman karşımıza bu şekilde bir ekran gelicektir.Bu ekranda eklediğimiz dosyaları ve boyutlarıyla ilgili bilgiyi görürüz. Sağ üst bölümde bulunan Add veya Ekle butonuna tıklıyoruz.
[Resim: nero29lf.jpg]

Karşımıza yeniden küçük bir pencere açılıyor. Açılan pencereden ekliyeceğimiz dosyayı buluyoruz.Burada önemli olan yukarı bölümdeki konum(Location) alanı. Konumdan dosyamızın kayıtlı olduğu sürücüyü seçiyoruz.Alt bölüme sürücü içerisindeki klasörlerimiz geliyor.Eklemek istediğimiz klasörümüzü işaretliyoruz ve aşağı bölümdeki Add(Ekle) butonuna tıklıyoruz. Eklemek istediğimiz dosyadaki bilgileri okuyor ve işlem bittikten sonra tekrar aynı pencere geliyor. Eğer başka eklemek istediğimiz dosya yoksa Bitti(Finished) butonuna tıklıyoruz.
[Resim: nero37ha.jpg]

Bu ekranda Cd'ye aktaracağımız dosyayla ilgili bilgi geliyor.Eğer yeni bir dosya eklemek istersek yine sağ üst bölümdeki Add(Ekle) butonuna tıklayıp ekliyebiliriz.Alt bölümde mavi şemayla dosyamızın boyutu onun sağ tarafında ise rakamla dosya boyutu belirtilmektedir.Şimdi eğer istersek bu dosyayı alttaki Save(Kaydet) butonuna tıklayıp bilgisayarımıza kayıt edebiliriz veya sağ alt bölümde bulunan Next(İleri) butonunu seçerek bir sonraki ekrana geçebiliriz.
[Resim: nero46rp.jpg]

Bu ekranda artık cd ye aktarmaya hazırız ve cd'yle ilgili ayarları yapıcaz.
1.)CD-R veya CD-RW sürücümüzü seciyoruz
2.)CD mizin adını belirtiyoruz.
3.)CD çekim hızını belirtiyoruz. Burada cd ye ve cdrw sürücümüzün özelliklerine göre hız değişebilir.
4.)Bu cd den kaç adet çekeceğimizin sayısı
5.)Multisession Disk yani daha sonra üzerine bilgi eklenebilir disk'tir.Bu özelliği açtığımız zaman aynı disk üzerine daha sonra başka verilerde ekliyebiliriz.Bu özellik seçili değilse o cd tek kullanımlık olur bilgi eklenemez.(Not: Bu özellik cd boyutuna göredir.Cd tamamen dolu cekilmişse bu özellik açık olsa bile birdaha ekleme yapılamaz.)
6.)Datalarınız Cd'ye kopyalandıktan sonra bir sorun olmaması için tekrar kontrol işlemi yapar. Bu işlem uzun sürmektedir.

Son olarakta sağ alttaki Burn(Yazdır, Bitti) butonuna tıklıyoruz..
[Resim: nero50xn.jpg]

Bu ekranda cdmizin çekim hızını ve ne kadar süre kaldığını görüyoruz.
[Resim: nero67cy.jpg]

ve karşımıza son olarak Çekim işlemi tamamlandı gibi olumlu bir mesaj gelicektir ve bu mesaja tamam dediğimiz zaman Cd miz Cd-Rom un dışına çıkacaktır. Cd'mizi güvenli bir yerde koruduğumuz sürece istediğiniz zaman bu bilgilere ulaşabileceksinizdir.
[Resim: nero73ci.jpg]

Kısa Bilgiler :

Info: Adından da anlaşılacağı üzere bilgi verir. CD üzerine ne kadar bilgi yerleştirilmiş, ne kadar yer kalmış, file system nedir vb. bilgileri verir.
Multisession: Bu bölümde 3 seçenek var : Start Multisesison disk seçeneği yeni bir multisession CD hazırlamamıza yarar. Continue Multisesion Disk ile daha önceden bir kısmı yazılmış ve içinde bilgi olan Multisession bir CD'nin üzerine yeni bilgiler eklenebilir. No Multisession ile multisession olmayan bir CD hazırlanır
File Options: File/Directorynames Length, dosya isimlerinin uzunluğu belirlenir: ISO Level 1, 8+3=11 karakter uzunluğunu (klasik DOS), ISO Level 2 ise uzun dosya isimlerini destekler (toplam 31 karakter).
Format, CD formatını belirler: Mode1 veya Mode2-XA. Character Set, karakterlerin hangi sistem ile uyumlu olduğunu belirler, ISO9660 standarttır. Joliet, dosya sisteminin Unicode sisteminde isimlendirilmesini destekler. Relax ISO Restrictions bölümünde birinci seçenek alt alta 8 dizin şeması destekler, ikinci seçenek 255 karaktere kadar derinlik desteği verir
Volume Descriptor: Bu bölümde CD'ye vereceğiniz Label'ı belirleyebilir, kişiselleştirebilmek için çeşitli alanları doldurabilirsiniz.
Dates: İsterseniz dosyaların orijinal tarihlerini tutabildiğiniz gibi, isterseniz bu tarihleri zevkinize göre ayarlamaya yarar.
Burn: En önemli bölüm burası. Action kısmında 4 seçenek var:

Determine maximum speed: Bunun işaretlenmesi gerek, maximum hızı kendisi belirmesi açısından faydalıdır.
Simulation: Bu seçenek test etmeye yarar, eğer bir sorun çıkacaksa önceden tespit edebilir; işaretlenmeyebilir
Write: Yazma seçeneği; bu işaretlenmelidir, bence gereksiz ama seçenek olsun diye yerleştirmişler. Faydası: Bazen sadece test etmek isteyebilirsiniz; bunun için sadece Simulation seçeneğini işaretleyip Write'ı seçmemelisiniz.
Finalize CD: Bunu seçerseniz diski kapatır ve bir daha ekleme yapamazsınız. 650MB bilgiyi tek seferde yazacaksanız bu seçenek işaretlenebilir
Write Speed, yazma hızıdır; CD-Writer'ınıza göre belirleyin. Eğer TOC'i (Table of Contents) CD'nin başına yazmak istiyorsanız Write Method'un karşısındaki kutuyu işaretleyin ama bu durumda CD kapatılacaktır.
Number of Copies, kaç tane CD yazacağınızı belirler.

Sadece Bilgi Amaçlıdır...

- halil satıoğlu - 03.01.2007 17:56

formdaşlarımıza kolay gelsin. benim teknik sorunum yazıcımla ilgili. lazer yazıcım usb kanalından tanınmıyor diye mesaj veriyor. Başka bir bilgisayara takıyorum orda kullanılabiliyor. şimdilik lpt1 üzerinden çalışıyorum. ama nokta vuruşluyu çıkar onu tak zaman alıyor. bu yazıcı için bildiğiniz sürücü güncellemesi varmıdır. yoksa bildiğiniz başka bir sürücü yükleyip bu yazıcımı sub kanalından kullanabilirmiyim. bunun yerine kullanabileceğim yazıcı sürücüsü varsa bildirmenizi rica ederim.

not : Yazıcım geçen cumaya kadar çalışıyordu. markası lexmark E 321 ayrıca uygun sürücü ile yükleme yapmaya kalktığımda dijital olarak imzalanmamıştır mesajı geliyor ve yüklemiyor. yardımlarınıza teşekkürler.
:shock: :shock:

- Ümit Yüksel - 03.01.2007 18:10

usb portu yazıcınızı görüyorsa ve yüklemiyorsa internetten driverlerine bir bakın derim.Eğer usb hiç görmüyorsa setuptan portlar kapatılmış olabilir diyeceğim ama tanımıyor dediniz.

Ayrıca digital olarak imzalanmamış diye yazsa bile siz yinede yükle seçeneği ile kurabilmeniz gerekir.Birde başka bir kablo takarak deneyin bazen bazı kabloları bilgisayarlar tanımıyor.

- Ümit Yüksel - 03.01.2007 18:12

Fatih bey Nero ile birkaç DVD ye yedek almaya çalıştım fakat yükleme günlüğünde şu dosya bu dosya kullnamakta olduğundan yazdırılmak diye uyarılar verdi bu yüzden bir daha denemedim.Belkide SQL i durdurp deneme gerekiyordu ama şimdi cep HDD sine yedek alıyorum oda daha iyi oluyor.

- halil satıoğlu - 03.01.2007 18:15

usb aygıtı tanınmıyor diye yazıyor aygıtı açtığımda. başka kabloda denedim olmadı. yazıcı kurulu ama usb aygıtı tanımıyor.

internetten bakacağım drıverlarla ilgili bildiğiniz linkler varmı acaba ve setup dan portlara nasıl bakmam gerekiyor. teşekkürler

- asaglam - 03.01.2007 18:17

Cep HDD sine veri almak çok kolay ve taşınabilirliği açısından o denli rahat.Birde programımız o HDD ye yüklenebilir olsa mükemmel olacak.

- Ümit Yüksel - 03.01.2007 18:21

halil satıoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı:usb aygıtı tanınmıyor diye yazıyor aygıtı açtığımda. başka kabloda denedim olmadı. yazıcı kurulu ama usb aygıtı tanımıyor.

internetten bakacağım drıverlarla ilgili bildiğiniz linkler varmı acaba ve setup dan portlara nasıl bakmam gerekiyor. teşekkürler

halil bey google arama alanına yazcınızın adını ve modelini yazıp yanına driver diye yazıp aratırsanız karşınıza çıkacaktır.

- tiso81 - 11.22.2008 15:51

halil satıoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı:formdaşlarımıza kolay gelsin. benim teknik sorunum yazıcımla ilgili. lazer yazıcım usb kanalından tanınmıyor diye mesaj veriyor. Başka bir bilgisayara takıyorum orda kullanılabiliyor. şimdilik lpt1 üzerinden çalışıyorum. ama nokta vuruşluyu çıkar onu tak zaman alıyor. bu yazıcı için bildiğiniz sürücü güncellemesi varmıdır. yoksa bildiğiniz başka bir sürücü yükleyip bu yazıcımı sub kanalından kullanabilirmiyim. bunun yerine kullanabileceğim yazıcı sürücüsü varsa bildirmenizi rica ederim.

not : Yazıcım geçen cumaya kadar çalışıyordu. markası lexmark E 321 ayrıca uygun sürücü ile yükleme yapmaya kalktığımda dijital olarak imzalanmamıştır mesajı geliyor ve yüklemiyor. yardımlarınıza teşekkürler.
:shock: :shock:
halil bey hala yazıcının driver ını bulmadıysa buradan indirsin
http://www.nodevice.com/driver/E321/get32721.html

- halil satıoğlu - 11.22.2008 16:18

teşekkürler tiso81 yazılımla alakalı değilmiş o zamanlardan yazıcının usb girişi bozulmuş o yüzden tanımıyormuş yazıcıyı bende dönüşümlü kablo aldım com1 den bağladım çalışyor. nokta vuruşluyu çıkarıyorum lazere takıyorum çalışıyor.

ilginize teşekkürler

- masa kutusu - 02.12.2013 15:55

tesekkurler