Zirve Yazılım | Forum
XP veya Vistaların satış stratejisi - Baskı Önizleme

+- Zirve Yazılım | Forum (https://www.zirveyazilim.net/forum)
+-- Forum:
.::Paylaşım & Eğlence::.
(/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: .::Donanım İnceleme::. (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Konu Başlığı: XP veya Vistaların satış stratejisi (/showthread.php?tid=2576)

Sayfalar: 1 2

XP veya Vistaların satış stratejisi - ahmetkadri - 06.08.2007 21:37

Değerli Arkadaşlar, bir ön inceleme yapıyordum. Bunun için Vistaların çeşitli ürünlerini inceledim. Bilgisayarında Lisansız program kullanan bir mükellefim XP PRO için lisanslı işletim sistemi almak istedi fakat yeni bir bilgisayar almazsa satamayacaklarını söylediler. Aynısını bana Vista için söylediler, sadece UPGRADE olarak alınabileceğini belirttiler. Fakat upgrade ürünlerin ne kadar eksik olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu Bill Gates'in mantığını anlamıyorum. Bir zamanlar AMD işlemcinin ismini yazmak bile yasaktı, hatta reklamlarında AMD adını kullandı diye birçok Bilgisayar satan firmalarla mahkemelik olmuşlardı. Sonra herkez İntele transfer oldu, AMD işlemcileri ile bürosunu süslemek zorunda kaldı. Bu şekilde davranmakla Microsoft kendini sabote ediyor. Bu kadar mantıksız bir pazarlama stratejisi olamaz. Bana uzak doğu kökenli XP PRO + Office 2003 toplam 86 US$ fiyat teklifleri yağmur gibi yağıyor. Onlara ikisi 86 dolar, bize sadece XP PRO 146 $. Türkiyedeki Microsoftun genel müdürünü akıl ve mantığa davet ediyorum. Kaçağın önünü böyle kesemezsiniz. İnşallah yakında Linux daha kullanışlı hale gelirde yerlerde süründüklerini görürüz. Aydınlık günler dileğimle.

- Alper İBAŞ - 06.08.2007 22:17

Ahmet bey 1 lira mı kurban ederim onlara. Ama benim bilgisayarcım satıyor bilgsayar alma şartı diye birşey yok. Zaten bütün paketler upgrade diye geliyor.

- Mehmet Altaş - 06.08.2007 23:07

Aslında Forumumuzda Ahmet Bey-Alper Bey-Cemalettin Bey-Ümit Bey(Sanal tanıdığım forumdaşlarım) gibi bilgisayar konusunda da donanım ve yazılım olarak araştırıcı meslekdaşlarımız mevcut. Keşke zaman bulabilsekde PARDUS'u iyice keşfedebilsek...Pardus çıkınca forumumuzda baya bir yazışmıştık ama devamı gelmedi...Zirve terminallerle birlikte sorunsuz PARDUS'a şahsen ben geçerim...

[web]http://www.4shared.com/file/11200367/bc97a428/ADIM_ADIM_PARDUS_KURULUMU_RESML_.html[/web]

- Mehmet Altaş - 06.08.2007 23:13

Daha önce Pardus hakkındaki yazışmalarımızın olduğu sayfa...

[web]http://www.zirveyazilim.net/forum/viewtopic.php?t=1160&postdays=0&postorder=asc&start=0[/web]

- Alper İBAŞ - 06.08.2007 23:20

Mehmet bey ben pardus kurdum ve kullandım. Aslında kullanımı zor bir program değil. Geçmemizdeki tek sorun Zirve nin uyumu olabilir. Zirve Linux tabanlı programlarda nasıl çalışıyor sorun varmı test etmek lazım.
Sizin için bunu yaparım ama burda tabiki Zirvenin desteğide lazım. Ama microsoft un vermiş olduğu alışkanlıkta azımsanamayacak kadar fazla.

Şimdi pardus a geçmek için benim tahminim Microsoft un lisans ız kullanıcıları sıkıştıması gerekmekte. Ama Microsoft bu lisansız işe aslında göz yummaktadır. Çok daha sıkı tedbiler onun kaybetmesine neden olacaktır. Şuan da piyasada lisans sız kullanıma izin vermekle dünyanın ençok kullanılan işletim sistemi ve ençok bilinen işletim sistemidir.

Ve birde işin donanımsal boyutu var şimdi kullandığımı pc 1-2 aylık ve anakart ın daha windows driver ları bile yeni yeni oturuyor. Linux drive larını bulmak dünyanın en zor işi.

Donanım kısmında bakınca Pardus hep sınıfta kalıyor.

- Ümit Yüksel - 06.08.2007 23:53

Mehmet bey ben bu linkten indirmeye başlamıştım sonuna doğru kilitlendi ve indiremedim daha sonrada vista çıktı onu test etmeye başladım.İnşaallah bir ara deneyeceğim.

Re: XP veya Vistaların satış stratejisi - Ümit Yüksel - 06.09.2007 00:46

ahmetkadri Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Değerli Arkadaşlar, bir ön inceleme yapıyordum. Bunun için Vistaların çeşitli ürünlerini inceledim. Bilgisayarında Lisansız program kullanan bir mükellefim XP PRO için lisanslı işletim sistemi almak istedi fakat yeni bir bilgisayar almazsa satamayacaklarını söylediler. Aynısını bana Vista için söylediler, sadece UPGRADE olarak alınabileceğini belirttiler. Fakat upgrade ürünlerin ne kadar eksik olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu Bill Gates'in mantığını anlamıyorum. Bir zamanlar AMD işlemcinin ismini yazmak bile yasaktı, hatta reklamlarında AMD adını kullandı diye birçok Bilgisayar satan firmalarla mahkemelik olmuşlardı. Sonra herkez İntele transfer oldu, AMD işlemcileri ile bürosunu süslemek zorunda kaldı. Bu şekilde davranmakla Microsoft kendini sabote ediyor. Bu kadar mantıksız bir pazarlama stratejisi olamaz. Bana uzak doğu kökenli XP PRO + Office 2003 toplam 86 US$ fiyat teklifleri yağmur gibi yağıyor. Onlara ikisi 86 dolar, bize sadece XP PRO 146 $. Türkiyedeki Microsoftun genel müdürünü akıl ve mantığa davet ediyorum. Kaçağın önünü böyle kesemezsiniz. İnşallah yakında Linux daha kullanışlı hale gelirde yerlerde süründüklerini görürüz. Aydınlık günler dileğimle.

Ahmet bey şu anda bile vista oem ler için bir bilgisayar yada en az bir işlemci bir anakart alındığında satılacağı söyleniyordu fakat bazı firmalar direk satış yapıyorlar yani hiçbirşey almanıza gerek kalmıyor.

- ahmetkadri - 06.09.2007 11:02

Ümit bey o zaman sizden bir kaç adres rica ediyorum. Aydınlık günler dileğimle.

- Alper İBAŞ - 06.09.2007 11:05

Ahmet bey ben size yollayım. Eğer isterseniz adresinizi verin kargo ile bilgisayarcıma getirtir size gönderirim.

- selimiyizaman - 06.09.2007 11:35

ben pardus işletim sistemini nisan 2007 bilim teknik dergisinin ekinde aldım bir süre sonra yükledim internete çıkmada hiç bir problem yaşamadım tv kartımı ses kartımı kendi ofis programları nı amsn diye msn programının bir değişiğini kullandım hatta kullandığımız programların bir sürü pardus versiyonları var biraz iyi konfigrasyonlu makine istiyor yani sağlam makine istiyor yazıcımı tanıtamadım ama ben bu problemlerin aşılabileceğini sanıyorum microsofta para vermektense: bilemem .. :lol: :shock: :? .. ne yaparım

yanlız şunu gözlemledim yapılan her işlemde ben kendimi windows mantığı ile hareket etmeye çalışıyorum yani demek istediğim giderek microsofta esir ediliyoruz ben şahsen bu tür projlerin desdeklemsi kanaatindeyim ve vatanı seven herkesin bu duygulara sahip çıkmasını istiyorum (bundan sakın şu anlaşılmasın bu şekilde düşünmeyenler vatanını sevmez diye bir anlama çıkar mayın) zirve pardus üzerinde çalışan bir yazılım yaparsa en kısa zamanda pen pardus kullanmaya geçeçeğimi huzurlarınızda ilan ediyorum