Zirve Yazılım | Forum
ZAMANINDA ÖDENMEYEN STOK MATRAH ARTTIRIMI KDV İNDİRİMİ - Baskı Önizleme

+- Zirve Yazılım | Forum (https://www.zirveyazilim.net/forum)
+-- Forum:
.::Müşavir & Finans & Ticari & Nova & e-Dönüşüm::.
(/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Zirve Müşavir Hakkında (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Konu Başlığı: ZAMANINDA ÖDENMEYEN STOK MATRAH ARTTIRIMI KDV İNDİRİMİ (/showthread.php?tid=28153)

ZAMANINDA ÖDENMEYEN STOK MATRAH ARTTIRIMI KDV İNDİRİMİ - OZGURAVCU - 10.02.2021 12:10

SAYIN ÜSTADLARIM MERHABA;
28.09.2021 TARİHİNDE BİR MÜKELLEFİMİZE STOK ARTTIRIMI BEYANINDA BULUNDUK
BEYAN TARİHİNDE YAPILAN KAYIT
----------------
153 01 01 XXX
191 99 01(SOR.SIF.BEY.KDV) XXX
525 01(7326 SAYILI KNN) XXX
360 03 (KDV) XXX
KAYIT 9.AYDA BU ŞEKİLDE FAKAT ÖDEMEYİ MÜKELLEF 10.AYDA YAPTI
KDV Yİ İNDİİRİM OLARAK 10.AYDA YAPMAM GEREK AMA TAHAKKUK ARTTIRIM 9.AYDA OLDU NE YAPMAM GEREKİR BİLGİSİ OLAN PAYLAŞIRSA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

RE: ZAMANINDA ÖDENMEYEN STOK MATRAH ARTTIRIMI KDV İNDİRİMİ - hazan - 10.04.2021 15:43

Bence kayıt 9. ay olacak ve 9. ay ba bs de beyan edilecek. stok matrah arttırımı ödemesi zaten 9. ayın sonu sondu... onun dışındaki ödemeler cezalı oluyor bence

RE: ZAMANINDA ÖDENMEYEN STOK MATRAH ARTTIRIMI KDV İNDİRİMİ - hasant - 10.04.2021 18:19

ilk kayıtta 191 yerine 192 yi kullannın
ödendiğinde 191 e atarsınız üstadım

Cvp: ZAMANINDA ÖDENMEYEN STOK MATRAH ARTTIRIMI KDV İNDİRİMİ - OZGURAVCU - 10.06.2021 17:16

(10.04.2021 18:19)hasant Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  ilk kayıtta 191 yerine 192 yi kullannın
ödendiğinde 191 e atarsınız üstadım

192 TECİL EDİLECEK KDV Yİ KULLANMAK MANTIKLI GELDİ ÜSTADIM ÇOK TEŞEKKÜRLER.

(10.04.2021 15:43)hazan Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Bence kayıt 9. ay olacak ve 9. ay ba bs de beyan edilecek. stok matrah arttırımı ödemesi zaten 9. ayın sonu sondu... onun dışındaki ödemeler cezalı oluyor bence

KAYIT DA VE ÖDEME KONUSUNDA HERSEY TAMAM
1 GÜN SON 5 TL LİK GECİKME ZAMMI İLE ÖDEDİ
KAFAMA TAKILAN KDV Yİ 10.AYDA NASIL İNDİRİM KONUSU YAPACAĞIMDI.
@HASANT ÜSTADIN YAZDIĞINI UYGULAMAK MANTIKLI GELDİ.

Cvp: ZAMANINDA ÖDENMEYEN STOK MATRAH ARTTIRIMI KDV İNDİRİMİ - Aykut - 10.12.2021 12:06

[img][Resim: 6lupzja.png][/img]

Arkadaşlar söz konusu KDV ödendiğinde KDV beyannamesinde hangi satıra ilave etmek daha doğru olur.
Yurtiçi alımlara ilişkin KDV satırı mı yoksa Sorumlu sıfatıyla beyan edilen KDV satırı mı?
Belki daha önce yazılmıştır konu ama göremedim.

RE: ZAMANINDA ÖDENMEYEN STOK MATRAH ARTTIRIMI KDV İNDİRİMİ - hasant - 10.12.2021 13:57

sorumlu sıfatıyla beyan edilen kdv nin 2 nolu beyannameyle tutması gerekiyor.
o yüzden yurt içi alımlar daha doğru diye düşünüyorum.

Cvp: ZAMANINDA ÖDENMEYEN STOK MATRAH ARTTIRIMI KDV İNDİRİMİ - asilsmm - 10.12.2021 19:17

Merhaba.. Kanaatim Sorumlu Sıfatı ile Beyan satırı kullanılmalıdır.. Bu konudaki makaleyi de fikir vermesi açısından ekliyorum..

Selamlar...

https://www.bbdas.com.tr/2021-8-stok-beyanina-iliskin-kdvnin-beyani-ve-indirimine-yonelik-soru-ve-cevaplar-b-1843

RE: ZAMANINDA ÖDENMEYEN STOK MATRAH ARTTIRIMI KDV İNDİRİMİ - Aykut - 10.13.2021 11:21

Evet ben de bu yazıyı okuyarak forumda sormak istedim.Bu makale kafamı karıştırdı ama resmi bir niteliği yok sonuçta.Hasan beyin dediği gibi Sorumlu sıfatıyla ödenen kdv satırını 2 Nolu KDV beyannamesinde ödediğimiz KDV rakamını bu beyannamede de ayrı satırda görmek istedikleri için getirdiler.2 Nolu beyanname ile uyumlu olması gerektiğini düşünüyorum bende çünkü maliyenin amacı buydu bu satırı ilave ederken.
Acaba bu makaleyi yazan kişinin yasal bir dayanağı var mı bu konuda yoksa tamamen kişisel tercih ve görüşünü mü belirtmiş.

RE: ZAMANINDA ÖDENMEYEN STOK MATRAH ARTTIRIMI KDV İNDİRİMİ - hasant - 10.14.2021 20:21

bugün arkadaş 189 a sormuş sorumlu sıfatıyla olan kısımda gözükmesi gerekiyor denmiş.
ayırca aldığı diğer konudaki ÖNEMLİ bilgilerde aşağıdadır.
----------------------------
Merhaba Arkadaşlar;
7626 S.K. 6/1 göre Stok Affından faydalandırılan mükelleflerin;
KDV BEYAN KONUSU:
7326 S.K. Stok affından faydalanan mükelleflerin KDV beyannamesini düzenlerken , af kapsamında tahakkuk edip ödemiş oldukları KDV’ yi İlgili dönemde KDV beyannamesinin Tablo 4 bölümünde “Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV” sütununda beyan edilmektedir.
Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV sütununda beyan edilen KDV tutarını KDV beyannamesinin “BU DÖNEME AİT İNDİRİLECEK KDV TUTARININ ORANLARA GÖRE DAĞILIMI” bölümündeki (faydalanılan oran %1 , %8 , %18) ilgili sütuna ilave edilmesi gerekmektedir. Dolayısı ile KDV yazıldığında ilgili bölümün Matrahı da değişmiş olacaktır. Aksi halde beyanname hata vermektedir.
İHRACATÇI FİRMALARDA KDV LİSTE KONUSU;
İhracatçı Firmalarda 7326 S.K. Stok affından faydalanan mükelleflerin İNDİRİLECEK ve YÜKLENİLECEK KDV listelerini hazırlarken VERGİ/TC NO bölümüne Mükellefin kendi Vergi/TC numarası AÇIKLAMA bölümüne 7326 Sayılı Kanun yazılması gerekmektedir.
BA/BS KONUSU:
BA/BS formlarında ise 3333333333 yazılması gerekmektedir.