Zirve Yazılım | Forum
Zirve Müşavir SQL Öneri-İstek 1. Bölüm - Baskı Önizleme

+- Zirve Yazılım | Forum (https://www.zirveyazilim.net/forum)
+-- Forum:
.::Müşavir & Finans & Ticari & Nova & e-Dönüşüm::.
(/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Zirve Müşavir Hakkında (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Konu Başlığı: Zirve Müşavir SQL Öneri-İstek 1. Bölüm (/showthread.php?tid=386)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44


Zirve Müşavir SQL Öneri-İstek 1. Bölüm - Cemalettin - 07.28.2006 15:09

Kadir Bey Nickli Kullanıcıdan Alıntı:... Foruma girip çıkan tüm üyelerden ricamız, daha öncede belirttiğimiz gibi programın gelişmesi için fikirlerinizi ve isteklerinizi açıkça belirtmenizdir. Çünkü programımızın kullanıcıları sizler olduğunuz için maksimum faydayı sizler kazanmış olacaksınız. ...


Zirve .NET SQL sürümünün çıkması ile biz kullanıcıların yeni yeni istekleri zaman zaman olacaktır. Bu istekler tabiki programın gelişimi ve işlerimizi daha kolay halletmemezi sağlayacak genele hitap eden istekler olacaktır.

Tüm kullanıcıların öneri ve isteklerini bu başlık altında toplamasının daha uygun olacağı düşüncesindeyim.

Çünkü forum içresinde her öneri ve istek için ayrı ayrı başlık açılması bu isteklerin yapılacak olacağı zamanda forum içresinden aranıp bulunması bir araya toplanması Zirve Yazılım içinde zor olacaktır. Bu şekilde oluncada gözden kaçan istekler ve önerilerde olacağı muhakkaktır. Eğer bu başlık altında tüm önerilerimizi verirsek hem kullanıcıların aynı önerileri tekrar tekrar vermesi önlenir. Hemde Zirve Yazılım'ın önerileri gerçekleştireceği zaman forumdan arayıp bulması dağınık olmayacağı için kolaylaşacaktır.

Başlık "öneri ve isteklerimiz" olduğu için Zirve kullanıcıları forumdaki ARAMA kısmına "öneri" veya "istek" yazdığı zaman karşılarına bu başlık çıkar.

İyi çalışmalar.


- Mehmet Altaş - 07.28.2006 15:10

Açtığı başlık için Cemalettin Bey’e teşekkür ederim.
Aşağıdaki resim Genel Muhasebe’de Mahsub Fişi’nin açıklama bölümünü gösteriyor. Yeni versiyonla birlikte burayı kullanım çok daha esnek hale gelmiş ve yanılmıyorsam istediğimiz kadar açıklama yazabileceğiz.
Önerime gelince,
Mahsup Fiş Açıklamasında da (Ctrl+A) her bir fiş için açıklamalarımız var. Örnek vermem gerekirse “ALIŞLAR” “10 GÜNLÜK ALIŞLAR” “GİDERLER” “BANKA EKTRE MAHSUBU” “ORTAK CARİ MAHSUBU” vb. çoğaltabiliriz. Evet isteğimiz tıpkı Mahsubu alırken açılan pencere gibi Fiş Açıklaması kısmına da bir pencerenin açılması… Resimde kırmızı renkli yer. Bu bölümün önemi 2. resimde görüleceği üzere Alt+F(Fiş İşlemleri)’nde mahsubumuzu çok rahat seçebilmemiz. 2. Resimde programın otomatik Fiş Açıklamaları görülüyor. İstediğimiz, bu fiş açıklamalarını her seferinde artık yazmaktan kurtulmak ve açılacak pencereden daha önce tanımladığımız metinlerden seçim yapmak…
Teşekkür eder,
İyi çalışmalar dilerim.
[Resim: aiklamavl4.png]
[Resim: 2tz2.png]


- metis - 07.28.2006 18:08

Paylaşım için teşekkürler.


- Mehmet Altaş - 08.01.2006 14:04

mehmet altaş Nickli Kullanıcıdan Alıntı:[Resim: 11116ri.png]
Bordro'da "TAHAKKUK BİLGİLERİ" çok kullanışlı ve kontroller için çok gerekli bir bölüm.
Bu bölümde "Ödenecek S.S.K. Primi"'nin altına bir satır daha açıp "Ödenecek S.G.D.P" bulunması çok yerinde olacaktır. Çünkü ödenecek ssk ve ödenecek sosyal güvenlik destek primi Sigorta tarafından ayrı tahakkuk ettiriliyor. Böyle olunca hem normal sigortalı için hem de emekli sigortalı için sigorta primi ödemesi toplam olarak değil de(şu anki hali öyle) ayrı ayrı göreceğiz ki buna gerçekten çok ihtiyaç duyuyoruz.
İyi çalışmalar.
Yukarıdaki isteğimizi bu sayfaya aktarmayı uygun buldum. Yeni versiyonda bordro tahakkuk bilgileri aşağıdaki resimde var. Önerimiz buraya Ödenecek S.S.K. Primi"'nin altına bir satır daha açıp "Ödenecek S.G.D.P" bulunmasının da çok faydalı olacağı şeklinde. Çünkü aynı firmada emekli personeller içinde 2. bir sigorta tahakkuk alıyoruz. Kontrollerde buranın ayrılması yerinde olacaktır.
Çalışmalarınızda başarılar-Şimdiden teşekkürler.
[Resim: emeklipe0.jpg]
İyi çalışmalar.


- Cemalettin - 08.01.2006 16:06

Mehmet beye katılıyorum. Emekliler için ayrı, normal personel için ayrı tahakkuk fişi alındığından belirtilen kısma SQL sürüm için, ayrıca Ödenecek SGDP koyulması çok yerinde olacaktır.


- Kadir - 08.02.2006 15:32

mehmet altaş Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Yukarıdaki isteğimizi bu sayfaya aktarmayı uygun buldum. Yeni versiyonda bordro tahakkuk bilgileri aşağıdaki resimde var. Önerimiz buraya Ödenecek S.S.K. Primi"'nin altına bir satır daha açıp "Ödenecek S.G.D.P" bulunmasının da çok faydalı olacağı şeklinde. Çünkü aynı firmada emekli personeller içinde 2. bir sigorta tahakkuk alıyoruz. Kontrollerde buranın ayrılması yerinde olacaktır.
Çalışmalarınızda başarılar-Şimdiden teşekkürler.


Belirttiğiniz, Tahakkuk Bilgileri bölümüne SGDP eklentisi yapılmıştır. İlginiz için teşekkürler.

Tüm katılımcıların çalışmalarında başarılar dileğiyle...


- Mehmet Altaş - 08.02.2006 18:48

Kadir Nickli Kullanıcıdan Alıntı:...Belirttiğiniz, Tahakkuk Bilgileri bölümüne SGDP eklentisi yapılmıştır. İlginiz için teşekkürler. Tüm katılımcıların çalışmalarında başarılar dileğiyle...
Gerçekten çok yararlı olacak bu eklenti. Yaptığınız için çok teşekkür ederim.
İyi çalışmalar.


- Cemalettin - 08.02.2006 18:53

Teşekkürler.


- Cemalettin - 08.03.2006 00:01

Eski sürüm Zirve Müşavir ve yeni Sürüm Zirve SQL .NET te işletme modülünde Masraflar-Hizmet bedeli, Satın Alınan Emtia ve Satılan Emtia bedelleri 1. şekilde olduğu her iki farklı işlem tarzıda aynı sırada yer almaktadır. Ve KOD lara bakmadan da ilk bakışta hangi rakamın masraf-hizmet, hangi rakamın satın alınan emtia-satılan emtia olduğu anlaşılmamaktadır. Fiş satırı işlerkende yanlışlıkla MS kodu yazmamız gerekirken ML yazsak rakam kısmında bir ayrım söz konusu olmadığından yanlış kod yazdığımızda anlayamayız. Oysa 2. şekilde olduğu gibi Masrah-Hizmet kodları defter işlerken biraz daha sola yanaşık şekilde olursa.İlk bakışta kodlara bakmadan hangi rakamların masraf hangilerinin satın alınan emtia vb. olduğu anlaşılır. İşlem yaparkende MS yerine ML yazıldığında ilgili sütünda yazım anında (RAKAM YAZILDIKTAN SONRA SOLA ÇEKİLME DEĞİL YAZIM ANINDADA SOLDAN YAZILMA BAŞLAMIŞ OLMALIDIR.) sola yanaşık yazılma olmadığı için masraf sutununa yazılmadığı anlaşılarak bir nebzede yanlışlığın önüne geçilmiş olunabilir.

Eğer uygun görülürse ilerleyen zamanlarda bu özelliğin programa kazandırılması yerinde olacaktır. Kanaatindeyim.

NOT: Yukarıdaki ve aşağıdaki örneğimiz Gider kayıtları içindir. Gelir Kayıtları içinde aynı işlemler düşünülmelidir.

1. ŞEKİL

[Resim: resm1gt8.jpg]

2. ŞEKİL

[Resim: resm2oy0.png]


- ahmetkadri - 08.03.2006 09:42

Değerli Arkadaşlar,
Cemalettin arkadaşımızın da değindiği gibi masraf ve satın alınan emtianın GİDER bölümünde sağa veya sola yatık şekilde olabileceği gibi ilk bakışta fark edilebilmesi için Masrafların kırmızı, satın alınan emtiaların ve demirbaş kdv'lerinin farklı renklerde görüntülenmesi bence daha verimli olacaktır. Aynı renk farklılıkları GELİR bölümünde de yapılabilir. Satış ve diğer gelirler v.b. Aydınlık günler dileğimle.